Rozhodli ste sa začať svoje podnikanie v oblasti Second Hand?

Chcete si otvoriť svoj prvý Second Hand obchod?

Neviete kde by ste si mohli kúpiť tovar pre svoj Second Hand obchod?

Ak práve toto sú otázky, ktoré si kladiete, rozhodli ste sa správne pre túto web stránku.

Dôvodom, prečo som sa rozhodol vytvoriť túto stránku je narastajúci počet začínajúcich podnikateľov v oblasti Second Hand. Keďže majú nedostatok informácií, či skúseností,  robia začiatočnícke chyby a to ich žiaľ nakoniec prinúti svoj obchod zatvoriť.

Mojím hlavným cieľom je odovzdať Vám rady na základe toho, že sám podnikám v tejto sfére. Práve preto si myslím, že Vám viem najlepšie poradiť, ako svoje podnikanie rozvíjať a napredovať správnym smerom. Samozrejme, čím viac podnikateľov v oblasti Second Hand sa v mojom regióne nachádza, tým sa aj moje podnikanie rozvíja, rovnako ako aj Vaše.

Aby ste ma správne pochopili, v žiadnom prípade Vám nechcem diktovať, ako postupovať vo vlastnom podnikaní. Pri správnom postupe budete úspešní aj bez mojej pomoci. No rád by som Vám vysvetlil, ktoré chyby by mohli ohroziť Vaše prosperovanie a hlavne ako docieliť, aby ste boli ziskoví.

second hand obchod

Nenechajte sa oklamať veľkoobchodmi Second Hand:

Často sa stretávam so zákazníkmi, ktorí sú už unavení z hľadania kvalitných a spoľahlivých dodávateľov. Prezradím Vám malé tajomstvo. V tejto sfére pracuje veľmi veľa predajcov, ktorí sú, ako ich my nazývame „jednorazoví predajcovia“ . Ich podnikanie funguje na báze, predať Vám čo najviac tovaru jednorazovo, pretože vedia, že druhý krát sa k nim už nevrátite. Už pri prvom telefonáte Vás vedia identifikovať, či ste v tejto oblasti začiatočníkom alebo už máte nejaké skúsenosti. V prípade, ak Vás odhalia, že ste začiatočník, neváhajú využiť príležitosť, ako na Vašej neskúsenosti zarobiť čo najviac. Predajú Vám ten najhorší tovar, ktorý by nikto iný ako neostrieľaný podnikateľ nekúpil.

Na Slovensku sú stovky Second hand veľkoskladov, no tých serióznych, ktoré dovážajú tovar priamo z konkrétnej krajiny, ktorú majú uverejnenú na reklame, poznám nie viac ako desať.  Tí ostatní predajcovia, ktorých nazývame „garážové sklady“ kupujú svoj tovar priamo od týchto serióznych veľkoskladov.

Taktiež si treba dať pozor, aby daný veľkosklad mal vystavený certifikát dezinfekcie na tovar od svojho dodávateľa. Týmto certifikátom sa vie preukázať jedine spoľahlivý dodávateľ Second Hand tovaru. 

Ďalším znakom, že sa jedná o neseriózneho dodávateľa Second Hand tovaru je, ak Vám ponúka len triedu CREAM alebo LUX. Čo pod týmito spomínanými  triedami máte rozumieť Vám vysvetlím nižšie.

Obchod second hand

Nikdy nekupujte viac second handu ako Vám treba!

Nekupujte zbytočne veľa tovaru, pokiaľ ste si nezistili, čo Vaša potenciálna klientela bude kupovať a v akom množstve. Neverte svojim dodávateľom, ktorí Vám radia, aby ste pre začiatok nakúpili hneď 2-3 tony tovaru naraz.

Ideálne je kúpiť na začiatku z každého sortimentu trochu, aby ste nemali príliš veľkú vstupnú investíciu do tovaru, a aby ste stále vedeli zabezpečiť nový tovar pre svojich zákazníkov. Zároveň sa snažte zbaviť dlho nepredávajúceho sa tovaru prostredníctvom motivujúcej akcie.

Obchod secondhand

Nezverujte svoje podnikanie nikomu inému!

Chcel by som Vás upozorniť, že ak uvažujete nad otvorením Second Hand obchodu, musíte počítať s tým, že Vám to zaberie veľa Vášho času. Ak si myslíte, že chod obchodu po otvorení zveríte do rúk Vašej predavačky či rodinného príslušníka,vopred Vám radím, ani nezačínajte. Otvoriť si obchod neznamená mať pod dohľadom len dôležité veci, ako nákup tovaru, výber kasy a pod.

Ak si chcete otvoriť Second Hand obchod musí Vám byť jasné, že svoj tovar musíte stále kontrolovať, mať prehľad o tom čo predávate. Jednoducho povedané, musíte byť stále pri tom.  Vašou úlohou bude určovanie ceny tovaru, ktorý Vám prišiel od dodávateľa, rozmiestnenie vecí v obchode, plánovanie akcií pre zákazníkov, sezóne akcie na tovar, prípadne akcie na tovar, ktorý Vám dlho stojí v obchode atď. ! Takúto činnosť treba vykonávať každý deň a osobne.

V prípade, ak túto zodpovednosť presuniete na niekoho koho nebudete mať čas kontrolovať, skôr či neskôr narazíte na problémy. Verte, že dotyčný  skôr oblečie svoje okolie do najlepších kúskov, ktoré máte v obchode, než by mal dávať pozor na prosperitu Vášho obchodu.

Second hand obchod

Nikdy sa nesnažte nakupovať  len CREAM alebo LUX second hand.

Najjednoduchší spôsob, ako viem odhaliť u potenciálneho zákazníka, či sa jedná o začiatočníka je, ak hneď na začiatku prejavuje záujem výhradne o pozíciu CREAM alebo LUX.  Samozrejme, o lacnejšej variante pozície nechce ani počuť. Potom už len môžem čakať, kedy sa zákazník vráti s prosbou o lacnejší tovar, ktorý sa mu bude intenzívnejšie predávať a dúfať, že mu ostane chuť pokračovať v podnikaní.

Práve toto vedia najlepšie využívať spomínané „garážové sklady“ u ktorých nájdete na predaj len tovar triedy CREAM alebo LUX.

Aby ste mi rozumeli, rozoznávame 4 triedy tovaru :

  • CREAM
  • LUX
  • B
  • 2-3 SORT

usporiadané v hierarchii podľa kvality.

Mali by ste vedieť, že takto to u seriózneho predajcu nefunguje. Predajca, ktorý spolupracuje s kvalitnými a spoľahlivými dodávateľmi, musia mať k dispozícii aj tovar triedy B, prípadne Tretí sort.

Teda aj sklady v zahraničí, s ktorými spolupracujeme nie len my ale aj ostatní seriózny predajcovia, Vám pri kúpe tovaru ponúkajú sortiment viacerých kategórií.

Uvediem Vám príklad. Ak si objednáte povedzme 20 ton tovaru od seriózneho dodávateľa, v kamióne sú maximálne 2-3 tony triedy CREAM alebo LUX. Objemný predaj kategórie CREAM alebo LUX je veľmi zložitý, keďže sa jedná aj o cenovo najdrahší tovar. Zvyšok zahŕňa väčšinou trieda B, ktorá je najpredávanejšia. Tu prichádza otázka, ako je možné, že niekto má len triedu CREAM alebo LUX? Jednoduché! Mech, kategórie B označí etiketou CREAM na Tretí Sort zas etiketu LUX a je pripravený Vás prijať moji milí začínajúci podnikatelia!

Takže zapamätajte si ďalšiu radu, seriózny dodávateľ Vám umožní prezrieť si obsah mechov, porovnať ponúkané triedy sortimentu, aby ste si boli istí, že mechy neboli preklasifikované.

A malé poučenie: Kým by ste sa Vy naháňali za najkvalitnejším (najdrahším) tovarom kategórie CREAM alebo LUX, aby ste splnili podľa Vás očakávania svojich zákazníkov, oni by medzitým navštívili konkurenčný Second Hand obchod, ktorý by mi poskytol lacnejší ale stále kvalitný tovar. Pretože čím lacnejší tovar vzhľadom na kvalitu Vy nakúpite, tým viac ho dokážete predať a byť na ňom ziskoví.

Kúpiť second hand

Neutopte sa v „úbytkoch“!

Každé podnikanie vo sfére textilu je ohrozené tým, že nebudete mať čo urobiť s vecami, ktoré nepredáte. Nazvime ich „úbytky“. Odporúčam Vám, už od začiatku podnikania mať vymyslený plán, ako sa týchto spomínaných úbytkov zbavovať.  Samozrejme so ziskom, aby ste nemuseli pristúpiť k ich vyhadzovaniu. Tým by ste automaticky prichádzali o zisk a to predsa nechcete.

Moja rada, ako sa zbavovať úbytkov je, občas tento tovar predávať aj pod cenu. Lepšie povedané, niekedy na úbytkoch nemôžete zarobiť, ale Váš hlavný cieľ by mal byť minimálne návrat investovaných peňazí do tovaru.

Efektivita tohto spôsobu predaja je už dávno zaužívaná v európskych metropolách a 90% akcie sú v obchodných domoch už rutinou.

second hand

Nikdy nezabudnite, že second hand treba nakupovať sezónne!

Už roky je zaužívané, že v zime ľudia potrebujú bundy, šály, svetríky a v lete skôr tričká, kraťasy, či košele. Musíte byť na to pripravený a predávať tovar, ktorý je aktuálny k ročnému obdobiu a teda o ktorý je momentálne záujem.

Mali by ste vedieť, že najlepší predaj prichádza v období jari a jesene, ale ani leto a zima nie sú zlé. Sledujte počasie ! Zákazník, ktorý k Vám príde, keď je vonku teplo sa predsa nemôže prehrabovať vo Vašom obchode medzi zimnými vecami.

 

Taktiež si môžete prečitať : Podnikanie z nuly - Obchod Second Hand​